Instytut Konfucjusza we Wrocławiu

 • Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
11 lata 5 miesiąc temu #1738 przez
Nauką języka mandaryńskiego, chińskiej kultury, literatury i historii będzie się zajmował otwarty we wtorek we Wrocławiu Instytut Konfucjusza.

Wzorowana na Goethe Institut i British Council placówka została utworzona przez Uniwersytet Wrocławski (UWr) we współpracy z chińskim Uniwersytetem w Xiamen, dlatego instytut będzie miał dwóch dyrektorów, chińskiego i polskiego.

Jak powiedział PAP polski dyrektor instytutu Gościwit Malinowski, inicjatorami powstania placówki byli pracownicy wrocławskiej uczelni, którzy interesują się Dalekim Wschodem.

"Obecnie prowadzone są kursy języka mandaryńskiego, na które uczęszcza ok. 50 osób. Lektorami są pochodzący z Pekinu, Xiamen i prowincji Liaoning Chińczycy. Wkrótce rozpoczną się także spotkania poświęcone m.in. kulturze i życiu codziennemu w Chinach" - mówił Malinowski.

W rozmowie z PAP wykładowca Chensheng Li podkreślił, że największą trudność sprawia kursantom fonetyka. "W języku chińskim obowiązują cztery różne tony, które zmieniają nie tylko sposób wymowy, ale także znaczenie słowa" - powiedział Li.

Malinowski zapowiedział, że w przyszłym roku na UWr otwarta zostanie indianistyka, a w przyszłości także studia chińskie i arabskie.

Obecnie na świecie działa ponad 200 Instytutów Konfucjusza. W Europie pierwszą placówkę utworzono w lutym 2005 r. w Sztokholmie.

Konfucjusz (551-479 p.n.e.) zwany także Zhonghi, był najsłynniejszym chińskim filozofem. Został pochowany w Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Jego proste, niedogmatyczne maksymy są wciąż popularne w Chinach i innych krajach Dalekiego Wschodu.

Konfucjusz twierdził m.in., że zmysł moralny u człowieka jest odpowiednikiem kosmicznego porządku natury. W swej nauce w ogóle nie odwoływał się do sił nadprzyrodzonych, jako jedyny z twórców wielkiej doktryny nie twierdził, że pochodzi ona z jakiegokolwiek boskiego źródła czy też natchnienia niedostępnego dla innych ludzi.

(PAP)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Wlodek
 • Wlodek Avatar
 • Wylogowany
 • Cesarski urzędnik
 • Cesarski urzędnik
 • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #1739 przez Wlodek
uhuhu, tyle tych zapowiedzianych Instytutów, że niedługo chyba w każdym powiecie będzie po kilka.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • deming
 • deming Avatar
 • Wylogowany
 • Cesarski urzędnik
 • Cesarski urzędnik
 • 少说空话多干实事
Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #1742 przez deming
Wzorowana na Goethe Institut i British Council placówka została utworzona przez Uniwersytet Wrocławski (UWr) we współpracy z chińskim Uniwersytetem w Xiamen, dlatego instytut będzie miał dwóch dyrektorów, chińskiego i polskiego....


tylko czy ilość przejdzie w jakość - na marginesie nie wiem ile British Councilów w Polsce...bo IK chyba będzie już z 5...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #1745 przez Yao laoshi
Póki co są w Polsce 4 IK: w Krakowie, Poznaniu, Opolu i Wrocławiu. Sieć rzeczywiście niespodziewanie gęsta, biorąc pod uwagę, że według pierwotnych założeń na całym świecie miało być wszystkiego ok. 100 Instytutów.

Teraz jednak każda większa chińska uczelnia wyższa ma ambicję stworzenia za granicą przynajmniej jednego, dwóch IK, a ostatnio do uczelni dołączyło też Chińskie Radio Międzynarodowe, które tworzy "radiowe" IK. Jeśli tylko zagraniczna (czyli np. polska) uczelnia ma ochotę otworzyć u siebie IK, bez problemu znajdzie partnera, więc rzeczywiście możemy mieć wkrótce jeszcze więcej takich placówek.

Szkoda tylko, że w Chinach nie działają 4 Instytuty Adama Mickiewicza (chociaż to nie są placówki całkiem porównywalne, bo IAM zajmują się przede wszystkim promocją kultury, a IK języka) - w Chinach nie działa żadna taka placówka.

W "obrotach Instytutami" mamy zatem z Chinami, jak w handlu w ogóle, ogromny deficyt: -4.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu - 11 lata 5 miesiąc temu #1746 przez YLK
Yao, czy orientujesz sie jak wyglada sprawa zakladania IAM ze strony finansowej? Jakie sa przeszkody w zakladaniu tego typu placowek na swiecie? Pomijam oczywisty aspekt hermetycznosci naszej kultury  ;D i tego, ze byle gdzie nie bedziemy sie promowac, no ale gdybysmy chcieli np. w Mongolii (z calym szacunkiem dla Mongolii)?
Ostatnio zmieniany: 11 lata 5 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #1748 przez hxx
o kurcze, 厦大, moja aktualna alma mater!
szkoda, że nie w Warszawie :(
jakoś dziwnym trafem u nas IK nie ma..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.169 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba