Wolności obywatelskie

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #407 przez homikus
Ponad rok temu w Hongkongu będąc, zwróciłem uwagę na jedną rzecz, na którą nie sposób było nie zwrócić uwagi po miesiącach spędzonych w ChRL. Jedną z nich była taka oto scenka:

Drugą słupy ogłoszeniowe oblepione plakatami, na których wyłożono dość obszernie, co rząd ChRL robi z członkami Falun Gong, nawoływano do działań etc. etc.

Obie te rzeczy są nie do pomyślenia w Chinach kontynentalnych. Zresztą, niewielu nawet na myśl by to przyszło. KPCh, jak na razie, w miarę trzyma się obietnic złożonych przed 1997 rokiem i dotrzymuje warunków przekazania Hongkongu. Przynajmniej z grubsza. Ale pięćdziesięcioletni okres przejściowy kiedyś się skończy i wtedy Towarzysze będą mogli zrobić, co im się będzie podobało.

Oczywiście zapewne rozsądek weźmie u nich górę, Hongkong to wciąż kura znosząca złote jaja, a "Chińczycy pokochali pieniądz do tego stopnia, w jakim niegdyś go nienawidzili". Jak myślicie, czy KPCh będzie chciała coś w HK zmienić? Będzie dążyć do stopniowego ograniczenia tych, jak na Chiny niewyobrażalnych, swobód? Czy zaciśnie zęby i Hongkong pozostanie taki, jakim jest obecnie? Równie dobrze front Partii przez te lata może ulec drastycznym zmianom i dyskusja taka stanie się zupełnie akademicka. Ale załóżmy, że front Partii na razie się nie zmieni...

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #410 przez Yao laoshi
Ja stawiam na to, że jednak to Kontynent będzie (powolutku i ostrożnie) równał w kierunku Hongkongu, a nie na odwrót - tzn. rządy prawa (i związane z nimi gwarancje praw obywatelskich), chociaż bez demokratycznej partycypacji. Polityka wobec Hongkongu jest dla Chin ważnym testem - jeśli dotrzymają obietnic, stają się bardziej wiarygodne dla Tajwanu, który ma być trzecim "specjalnym regionem administracyjnym". Likwidacja wolności w Hongkongu oznacza pogrzebanie szans na pokojowe rozwiązanie kwestii tajwańskiej.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #1312 przez Ling Ling

Ale pięćdziesięcioletni okres przejściowy kiedyś się skończy i wtedy Towarzysze będą mogli zrobić, co im się będzie podobało.

Prawdę mówiąc mam wątpliwości, czy komunizm w Chinach utrzyma się do tego czasu. Wielkie Chiny coraz bardziej przypominają malutki HK.

No bo jak wytłumaczyć żyjącemu we wspaniałym socjalizmie na klepisku, klepiącemu biedę wieśniakowi, że kapitalizm taki zły, a on w TV widzi bogaty, kolorowy HK, gdzie forsa na ulicy leży ;)

Zresztą - chiński rząd ma niezły orzech do zgryzienia, bo Basic Law (ustanowione jeszcze za Brytyjczyków) gwarantuje HK pełną demokrację. Pekin usiłuje odwlekać wprowadzenie jej, ciągle opóźnia, jakiś czas temu Donald Tsang palnął, że Hongkongijczycy nie  powinni mieć prawa do w pełni demokratycznych wyborów, bo są z głupi by dobrze wybrać. No, może nie w takiej postaci to powiedział, ale taki był sens. Zrobił się dość spory szum (negatywny) wokół jego słów. Hongkongijczycy - przynajmniej niektórzy - potrafią samodzielnie myśleć i mnie to cieszy :)

我唔係西人,我係雞蛋。

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #1320 przez Ling Ling
Czytając inny topik przypomniało mi się coś: w HK można w księgarni kupić „Mao” Jung Chang, co chyba świadczy o stopniu wolności słowa. W Chinach Kontynentalnych ta książka nie ma szans na pojawienie się na półkach.

我唔係西人,我係雞蛋。

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #1333 przez Yao laoshi

Zresztą - chiński rząd ma niezły orzech do zgryzienia, bo Basic Law (ustanowione jeszcze za Brytyjczyków) gwarantuje HK pełną demokrację.


Przykro mi, że muszę Cię rozczarować, ale ustawa zasadnicza (czyli "Basic Law") została uchwalona 4 kwietnia 1990 roku przez III sesję Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych VII kadencji, czyli przez parlament Chińskiej Republiki Ludowej.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog
Ostatnio zmieniany: 9 lata 3 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wlodek
  • Wlodek Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #1335 przez Wlodek
Ale technicznie rzecz biorąc było to jeszcze "za Brytyjczyków", przecież nikt nie napisał, że to oni je uchwalili :).

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.188 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba