Gejsze i Samuraje

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu - 11 lata 11 miesiąc temu #525 przez Mei
Piękne, zabawne, dowcipne... niczym drogocenne klejnoty trzymane za murami Okiyo.. pozbawione prawa do miłości, tożsamości i smutku... zawsze idealne.. to właśnie Gejsze. Często przez obcokrajowców były mylone z prostytutkami... choć niesłusznie.
Samuraje... silni, odważni, znający sztuki walki, świetnie władający bronią...

Co sądzicie o ludziach którzy podejmowali się tych niecodziennych "zawodów" ?  Czu uważacie, że można to traktować jako coś w rodzaju misji ?

Zapraszam do dyskusji
Ostatnio zmieniany: 11 lata 11 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #540 przez homikus
A jak to właściwie dokładnie było? Czy zawód samuraja zawsze był tylko kwestią wyboru, czy był choć po części warunkowany?

I tak samo gejsze, czysty wybór? Tu chyba nie do końca, ponieważ kobieta, zdaje się, czy też dziewczyna mogła zostać sprzedana tu i ówdzie, no nie wiem, przyuczona w związku z tym do zajęcia etc. etc.

Czy napisałabyś kilka słów na ten temat, zarówno o samurajach jak i o gejszach? Wiedza ta jest mi potrzebna do ustosunkowania się do postawionej przez Ciebie tezy :)

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #560 przez Niltinco
Po pierwsze nie okiyo tylko okiya ;).
Gejsze obecnie wybierają swój zawód, ale dawniej były po prostu sprzedawane jako małe dziewczynki do domu gejsz. Pracowały tak długo, aż spłaciły swój dług za naukę, utrzymanie i stroje, praca była również na kontrakt (tak samo jak w przypadku prostytutek). Przeważnie żyły krótko bo codzienne libacje alkoholowe, w których z racji zawodu musiały brać udział, wykańczały ich organizm. Gejsza mogła być prostytutką tylko jeśli miała podwójną licencje. W dawnej Japonii prostytucja była legalna i każda prostytutka musiała mieć licencje na swój zawód (było to swoistym certyfikatem jakości) i każda gejsza musiała mieć licencje na gejszowanie ;). Te licencje wprowadzono po to by nie było konfliktu interesów ^^. Zwykle jednak gejsze się nie prostytuowały bo nie musiały oraz samodzielnie nie były wstanie założyć kimona (które razem z pasem waży 25-30 kg). Gejsza za to musiała mieć (jeśli chciała się liczyć w świecie „kwiatów i wierzb”) swojego danna czyli opiekuna, który łożył na jej utrzymanie i stroje w zamian za co mógł sypiać ze swoją podopieczną.

Co do samurajów to nie byli oni raczej "bohaterami" z wyboru. Samurajowie to cała kasta, do której nie każdy mógł należeć, a zawód przechodził z ojca na syna oraz córke bo i kobiety z rodziny samurajskiej pobierały nauki władania bronią (głównie naginatą czyli japońską halabardą), musiały umieć popełniać samobójstwo (w wypadku kobiet to cios z serce lub podcięcie gardła) oraz czasami brały udział w wojnach jak np. waleczna Tomoe Gozen.
Samurajowie powinni być silni, odważni i świetni we władaniu bronią, ale to oczywiście ideały ;). Prawda wyglądała tak, że samuraj potrafił obrazić się o byle co i stawać do walki (i ginąć) o zwykłe pierdoły jak zawadzenie swoją bronią o broń samuraja przechodzącego obok. W praktyce niejednokrotnie kobiety samurajskie bardziej przestrzegały bushidou niż mężczyźni, którzy lubili się bawić i nie zawsze czuli na sobie obowiązek służby za wszelką cenę. Oczywiście wielu samurajów była wyjątkowo oddana swojemu panu i o nich są legendy, ale trzeba pamiętać, ze samuraj też człowiek i nie każdy był kryształem :).

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #564 przez Mei
No i prosze.. kolega wyżej mnie uprzedził xD  Jeżeli chodzi o gejsze to przypuszczam, że zdażało się iż jakaś dziewczynka marzyła o zostaniu gejszą, jendak najczęściej byt one po prostu sprzedawane przez biednych rodziców. najcenniejszym co miała gejsza bylo Mizuage, czyli jej dziewictwo. Zostawało one wystawiane niejako na "aukcji" ten kto zapłacił więcej dostawał ja... ten rytuał po części stanowił o jej statusie. jeżeli zarobiła na nim dużo i spłaciła długi i zostawały jej pieniądze to znaczyło, że jest popularna, a napewno taką se pozniej stawała.  Dodam tylko , że najpierw kandydatka na gejsze nazywała się Maiko i kształciła pod okiem "Starszej Siostry" czli po prostu innej, doświadczonej gejszy.

Co do Samurajów to dokładnie to co chciałam napisać , wiec nie mam nic do daodania ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #565 przez Niltinco
Kwestia mizuage jest sporna bo mizuage jako oddanie dziewictwa temu, kto więcej zapłaci było popularne wśród prostytutek, zwłaszcza tych wyższej klasy zwanych Tayu (z wyglądu przypominały gejsze, ale miały pas wiązany z przodu). Mineko Iwasaki (bardzo znana gejsza XX w) w swej książce opisywała mizuage jako przecięcie wstęgi w fryzurze maiko co było symbolem przejścia w dorosłość i stania się geiko (co wiązało się ze zmiana statusu, ubioru i fryzury). Iwasaki twierdzi, że mizuage opisywane w "Wyznaniach gejszy" jest pomylone z mizuage Tayu, ale nie wiadomo, czy autorka nie chciała po prostu wybielić dawnych praktyk gejsz.
Nie wiem czy jakaś dziewczynka dawniej marzyła o zostaniu gejszą bo ciężko mi uwierzyć by 4 latki z chłopskich rodzin miały takie marzenia, a takie dziewczynki były sprzedawane. Obecnie gejsze są tylko z wyboru i nie mogą rozpocząć nauki wcześniej niż bodajże w wieku 15 lub 17 lat.

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #568 przez Mei
Hmm. ciekawe... moja wiedze o mizuage czerpie własnie z wyznań gejszy. Co do tych marzen to powiedziałam "przypuszczam"...może niektóre , kilkuletnie dziewczynki zdawały sobie sprawe z tego,że ten zawód wiaże się z dużymi pieniędzmi i "lepszym" życiem. lepszym w cudzysłowi bo o tym można by dyskutować... ale nieważne, to tylko tak ot powiedziane... z reguły dzieci były tam po prostu oddawane za pewną, wcześniej ustaloną sume pieniędzy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.215 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba