Ciekawy reportaż z "Nanfang Zhoumo" (o Rewolucji Kulturalnej)

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #3408 przez Yao laoshi
Przeczytałem dziś w "Nanfang Zhoumo" bardzo ciekawy reportaż, więc wklejam link, gdyby kogoś to interesowało:
http://www.infzm.com/content/41783

Rzecz w zasadzie o cmentarzu poległych w walkach między różnymi frakcjami w najgorętszym okresie Rewolucji Kulturalnej w Chongqingu. To jedyny z kilkudziesięciu podobnych cmentarzy, jaki się w tym mieście ostał.

Przy okazji jest trochę o tym okresie RK w Chongqingu, gdzie dochodziło do szczególnie krwawych jatek, bo - jak pisze "Nanfang Zhoumo" - było tam dużo fabryk zbrojeniowych i łatwo było dobrać się do uzbrojenia. Jak piszą, "obie strony błyskawicznie uzbroiły się we wszystkie rodzaje broni, oprócz samolotów i rakiet"... Wygląda na to, że w Chongqingu czerwonogwardziści mogli mieć nawet czołgi :o

Nie wiem wprawdzie, jak licealiści bez przeszkolenia pancernego mieliby jeździć czołgami (w dodatku po Chongqingu!), ale sama możliwość wydaje się dość przerażająca... 

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Wlodek
 • Wlodek Avatar
 • Wylogowany
 • Cesarski urzędnik
 • Cesarski urzędnik
 • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #3409 przez Wlodek
O tym cmentarzu pisał całkiem niedawno w swojej książce Philip P. Pan:
http://www.outofmaosshadow.com/
Z tymi czołgami i innym militarnym hardwarem w rękach rozmaitej maści hunwejbinów to chyba prawda - często w każdym razie słyszy się opowieści o bitwach stoczonych za pomocą zrabowanego z magazynów sprzętu wojskowego przez grupy młodych-zbuntowanych. Ciekaw jestem jakie są opracowania historyczne tego konkretnego tematu.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #3410 przez Yao laoshi
Zajrzałem właśnie do książki "Mao's Last Revolution" Rodericka MacFarquhara i Michaela Schoenhalsa (The Belknap Press of Harvard University Press 2008). Na stronie 217 czytamy:

Of China's major industrial centers, Chongqing was among the worst affected, mainly because a heavy concentration of arms factories was the source of an almost endless supply of lethal weapons to the combatants. (...) The Chaotianmen harbor district on the Yangtze River was razed to the ground in a battle that saw the use of tanks, mobile artillery pieces, and anti-aircraft guns. Some 10,000 artillery shells were fired in Chongqing in August 1967, and more than 180,000 refugees from the fighting were counted in the provincial capital Chengdu alone.

(Podkreślenie moje)

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • deming
 • deming Avatar
 • Wylogowany
 • Cesarski urzędnik
 • Cesarski urzędnik
 • 少说空话多干实事
Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #3412 przez deming
bardzo ciekawy wątek RK. ciekawe co jeszcze kryje historia tego okresu. Z dokumentów publikowanych przez władze pod koniec 1966 r. i na początku 1967 r. wynika, że problemem była możliwość opanowania przez czerwonogwardzistów laboratoriów wojskowych włącznie z tymi odpowiedzialnymi za broń strategiczną. 19 stycznia 1967r. podczas połączonego spotkania dowódców, Komitetu Centralnego i Rady Państwowej przyjęto specjalną rezolucję o wojskowej kontroli i nadzorze jednostek specjalnych w tym baz z bronią nuklearną i rakietową. Ostatecznie, o wstrzymaniu rewolucji kulturalnej w niektórych jednostkach wojskowych zdecydowano 28 stycznia. W przyjętym rozkazie ogłoszono, iż: „armie, dywizje, regimenty, bataliony oraz jednostki specjalne wyznaczone przez Komisję Wojskową nie powinny brać udziału w rewolucji kulturalnej” .

Ponadto, bardzo szybko, zdecydowano o powrocie studentów uczelni wojskowych do jednostek macierzystych, co w znaczny sposób miało ograniczyć zamieszki m.in. takie jak z udziałem studentów z Harbinu . Ważnym postanowieniem była również decyzja o zachowaniu całej dokumentacji technicznej sprzętu wojskowego, przede wszystkim strategicznego dla Chin sektora atomowego . Na początku lutego 1967r. Komitet Centralny i Rada Państwowa postanowiło o wstrzymaniu wymiany doświadczeń rewolucyjnych poprzez tzw. długie marsze. Rada Państwowa i Komisja Wojskowa zakazywała wymiany doświadczeń rewolucyjnych w jednostkach naukowo – badawczych włączonych w system obrony narodowej.

Można tylko sobie wyobrazić gdyby studenci opanowali ośrodki naukowo-techniczne z bronią nuklearną i zaczęli testować...Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Avatar
 • Gość
 • Gość
10 lata 3 miesiąc temu #3586 przez

Wygląda na to, że w Chongqingu czerwonogwardziści mogli mieć nawet czołgi :o

Jakub Polit w swojej książce podaje, że w Guangxi i Syczuanie na początku 1967 r. też używano czołgów do rozprawy z dotychczasową wierchuszką.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • deming
 • deming Avatar
 • Wylogowany
 • Cesarski urzędnik
 • Cesarski urzędnik
 • 少说空话多干实事
Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #3587 przez deming
a możesz podać przypis?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.197 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba