Mistrz Sheng Yen nie żyje

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu - 11 lata 6 miesiąc temu #2238 przez xiaobai
3-go lutego - a więc wczoraj - w wieku lat 81 umarł Mistrz Sheng Yen 聖嚴 - wyjątkowa postać wspólczesnego buddyzmu Chan i chyba też osoba skupiająca w sobie niezły wycinek chińskiej/tajwańskiej buddyjskiej historii najnowszej.
Sheng Yen otrzymał przekaz dwóch szkół buddyzmu - 曹洞 caodong (w Polszcze bardziej znane pod japonską nazwa soto) i  臨済 linji (rinzai). Biografia Sheng Yena jest bardzo barwna - jako młody chłopak (i juz wtedy mnich) wcielając się do armii Chiang Kaisheka przedostał się na Tajwan. Wrócił jednak później do stanu mnisiego, zrobił doktorat w Japonii, a na Tajwanie załozył Fagu Shan czyli "Górę Bębna Dharmy". Kto był na Tajwanie i miał okazję obserwować poczynania chociażby "konurenta" Sheng Yena, czyli pławiącego się w kulcie jednostki Mistrza Xing Yuna, założyciela wyzłoconego Foguang Shan (czyli Góry Blasku Buddy), albo np. odwiedzić siedziby obydwu organizacji, ten wie, że skromność Sheng Yena i ascetyczność jego organizacji - niby naturalna dla buddyjskiego mnicha i jego dzieła, nie była jednak czyms oczywistym.

Sheng Yen zdobył dużą popularnośc na Zachodzie - jest też kilka jego książek przełożonych na polski np. komentarz do Sutry Serca pt "Nie ma cierpienia" i "Bęben Dharmy"
Ostatnio zmieniany: 11 lata 6 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.144 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba