Prawo jazdy w Chinach - jak zrobic?

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4288 przez Bolanren
Witam, ktos niedawno zadawal pytanie w druga strone ale moje tyczy sie jak moge zrobic prawko w Chinach. Bylem w jedenej szole w Tianjin i nie wiedzieli, powiedzieli tylko ze dla rezydentow miasta jest 3000 rmb a dla ludzi spoza Tianjin 5000 rmb a dla bialasow to w ogole nic nie wiedza.
Ktos cos wie? Jakie koszta? Jakie warunki trzeba spelniac? Jak to potem w praktyce wyglada (trudno, latwo)? Czekaja na lapowy cze nie ma czegos takiego? W jakich jezykach mozna zdawac?
Wiem ze sam sie moge dowiedziec ale ta szkola jest na moim zadupiu wiec wygodnie mi bedzie z jej uslug korzystac a musze ich sam naprowadzac bo pierwsza informacja byla taka ze tylko po chinsku moge zdawac co moim zdaniem jest nieprawda no i najwazniejsze jak cenowo to wyglada.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4301 przez Camillvs
Pewnie da się rado jakoś kupić to prawko, to w końcu Chiny ;)

人在江湖,身不由己!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4320 przez Marek J
Jak wymienić polskie (lub inne europejskie) prawo jazdy na chińskie.
Najpierw należy zgłosić się na badania do jednego ze szpitali wymienionych na stronie BEIJING TRAFFIC MANAGEMENT BUREAU ( http://www.bjjtgl.gov.cn/publish/portal1/tab183/info2172.htm ). Lista ta niestety nie jest do końca aktualna np. Beijing Hospital nie przeprowadza już tych badań. Ja osobiście byłem w szpitalu Tongren (同仁医院) i sprawę załatwiłem dosyć sprawnie. Aby dotrzeć do szpitala należy pojechać metrem na stację Chongwenmen (崇文门) i wysiąść południowo wschodnim wyjściem, szpital jest na południe od wyjścia. Po dotarciu trzeba udać się na tyły szpitala a w zasadzie wewnętrzny dziedziniec, który służy jako parking, przejść prosto przez dziedziniec do przychodzi. Tam należy wypełnić formularz, przykleić na nim zdjęcie (koniecznie na białym tle) i uiścić opłatę w wysokośći 10 RMB. Następnie Pani w recepcji pokieruje nas do odpowiedniego gabinetu. Badany jest w zasadzie tylko wzrok przy pomocy kolorowych punkcików, z których musimy odczytać cyfry (tak jak w Polsce) oraz widzenie na odległość. Przy tym ostatnim badaniu należy poprawnie stwierdzić, w którą stronę skierowany jest znaczek podobny do 山 na tablicy. Nie ma ani cyferek ani literek więc jeśli ktoś po raz pierwszy bierze udział w takim badaniu może być trochę zdezorientowany. Należy również podać swój wzrost.
Po uzyskaniu zaświadczenia z badania należy udać się do BEIJING TRAFFIC MANAGEMENT BUREAU (北京市公安局公安交通管理局). Adres: Add: No 18 South Fourth Ring East Road, Chaoyang District,  朝阳区南四环东路18号 (南四环外环十八里店南桥西南 侧), tel.: 010-87625150‎.Można tam dojechać autobusami 657路, 740路内环2, 740路外环2, 740路环线, 984路支, 特9路外环. Ja akurat pojechałem metrem na stację Si Hui i tam przesiadłem się na autobus. Z autobusu wysiadamy na stacji  Shi Ba Li Dian Nan Qiao (十八里店南桥) po wyjściu należy wrócić się ok. 300 metrów w stronę, z której przyjechaliśmy, po drodze przechodzimy przez skrzyżowanie, mijamy stację benzynową i dochodzimy do wysokiego budynku, k którym mieści się BEIJING TRAFFIC MANAGEMENT BUREAU. Po wejściu kierujemy się w lewo, wzdłuż szklanej ściany i dochodzimy do biura ds. cudzoziemców. Tam składamy kopie wszystkich potrzebnych dokumentów wnioski oraz zdjęcia (6 szt.), oryginały dokumentów przedstawiamy do wglądu a następnie uiszczamy opłatę w wysokości 50 RMB. na miejscu należy też przetłumaczyć swoje krajowe prawo jazdy, do tego celu służą specjalne druczki, gdzie wpisujemy tylko nasze dane. Bardzo ważne jest aby wszystkie wnioski wypełnić cienkopisem, który jest do dyspozycji na miejscu, w innym przypadku nie będą one przyjęte. Po złożeniu wszystkich dokumentów należy poczekać na wyznaczenie terminu egzaminu i odebranie zgłoszenia na egzamin. W moim przypadku nie trwało to dłużej niż 15 min. W międzyczasie, na piętrze w holu głównym można zakupić sobie kodeks; jest on dostępny zarówno po angielsku jak i po chińsku.
Mimo tego, że mamy już prawo jazdy kodeks należy uważnie przestudiować, ponieważ część przepisów różni się od europejskich a część odpowiedzi trzeba się po prostu nauczyć na pamięć zamiast polegać na logice.
W przypadku wizy sześciomiesięcznej lub dłuższej prawo jazdy wydawane jest na sześć lat, w przypadku wizy krótszej można ubiegać się o prawo jazdy tymczasowe na trzy miesiące. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest w Chinach uznawane.
Egzamin można zdawać po chińsku albo po angielsku.
Wszystkie wnioski są w języku chińskim.
Lista niezbędnych dokumentów:
- oryginalny paszport oraz kopia strony ze zdjęciem
- kopia ważnej chińskiej wizy o terminie dłuższym niż 90 dni
- oryginał oraz kopia pekińskiej karty meldunkowej
- oryginał oraz kopia zagranicznego prawa jazdy – prawo jazdy musi być przetłumaczone na chiński
- 6 zdjęć legitymacyjnych na białym tle
- zaświadczenie z badań wykonanych przez autoryzowany szpital
- wniosek o wydanie prawa jazdy podpisany przez wnioskodawcę

Tak to wygląda w Pekinie, nie wiem jak w innych miastach.

Powodzenia,

Marek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4321 przez homikus
Serdeczne dzięki za tak wyczerpujące i konkretne informacje :)

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4323 przez Bolanren
Wielkie dzieki za informacje. Jeszcze tylko jedno krotkie pytanko jak wyglda taki egzamin i czy w ogole jest czesc praktyczna czy tylko teoria?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #4326 przez Marek J
Drobiazg :)
Przy wymianie prawka egzamin jest tylko teoretyczny, na kompie, pytania są takie same jak w kodeksie. Jeśli ktoś nie ma polskiego prawka to jest zarówno teoretyczny jak i praktyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.190 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba