Stowarzyszenie Studentów Polskich - odezwa

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #4074 przez achinger
Pekin, 23 listopada 2009 r.

Drogie koleżanki, drodzy koledzy

11 listopada 2009 r. w Ambasadzie RP w Pekinie, z inicjatywy Pana Ambasadora Tadeusza Chomickiego, doszło do zawiązania nieformalnego Stowarzyszenia Studentów Polskich w Chinach. W dalszej części listu będziemy w skrócie nazywać się Stowarzyszeniem. Jest to organizacja do ktorej należeć może każdy student polski kształcący sie na terenie Chin. Przystapienie do Stowarzyszenie jest dobrowolne. Jesteśmy organizacją całkowicie niezależną, jednak z racji okoliczności powstania tego projektu, cieszymy się pełnym wsparciem polskich placówek dyplomatycznych na terenie ChRL.
Większość z nas przyjeżdża tu, do Chin, na krótko. Są to zwykle kursy językowe lub staże, rzadziej zdarzają się pełnowymiarowe studia. Każdy z nas wie, jak trudno jest tu funkcjonować zaraz po przyjeździe. Kultura i język często stanowią ogromną barierę; brak czasu, natłok zajęć uniemożliwiają dobre rozeznanie się w tym kraju. Jest też druga strona medalu. Otóż Polska, 38 mln kraj, niejednokrotnie na wszelkiego rodzaju imprezach o charakterze międzynarodowym nie jest widoczna na tyle, na ile tak duży kraj winien być. Wydarzenia kulturalne na uczelniach, targi książek, wystawy itp. zwykle dotyczą krajów posługujących się językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim lub hiszpańskim. Polski nie widać.
Uważamy, że wspólnie jesteśmy w stanie zrobić wiecej, dlatego chcemy stworzyć platformę wymiany informacji, komunikacji i wzajemnego wsparcia. Polacy są jednym z najbardziej rozsianych po świecie narodów, a swoje prywatne szczęście znajdujemy niemal w każdym zakątku świata
Na działalności w tych dwóch wymiarach chcemy skupić się w pracy w Stowarzyszeniu. Chcemy żeby nowoprzybyli wiedzieli, gdzie beż żenady mogą się zgłosić z najrozmaitszymi pytaniami dotyczącymi pobytu w Chinach. Jak mogą załatwić formalności w danym mieście, gdzie udać się po pomoc. Chcemy się również poznać, wiedzieć, gdzie kto przebywa. Czy podróżowanie po tym olbrzymim kraju nie byłoby łatwiejsze gdybyśmy mieli się u kogo zatrzymać? Chcemy stworzyć platformę wymiany informacji, komunikacji i wzajemnego wsparcia. W każdym większym chińskim mieście jest kilku Polaków, dowiedzmy się o sobie i współpracujmy. Chińczycy już dawno temu odkryli guanxi.
Drugim równie istotnym polem działalności Stowarzyszenia będzie szeroko rozumiana promocja Polski i Polaków, czyli nas. Zadajcie sobie jedno podstawowe pytanie: Gdzie Polska mogłaby być, a jej nie ma? Czy widzieliście na waszej uczelni targi książki, na których zabrakło stoiska z literaturą polską? Czy braliście udział w pokazie filmów zagranicznych, na którym były filmy z Niemiec, Anglii, Szwecji, Węgier i Czech, ale zabrakło filmu z Polski? A może w waszym mieście lub na waszej uczelni organizowano inną imprezę, na której czuliście się nie u siebie, bo zabrakło reprezentacji waszego kraju? Chcielibyśmy i tutaj zrobić coś dla promocji naszego kraju, a w efekcie dla nas samych.
Pragniemy, aby w każdym mieście Stowarzyszenie posiadało przedstawiciela, który będzie czuwał nad organizowanymi projektami, który będzie na miejscu, gdy będzie działo się coś wymagającego naszej obecności.
Platformą komunikacji w Stowarzyszeniu będzie Internet; do tego celu założone zostanie specjalne forum. Musimy się dowiedzieć ilu nas jest i gdzie jesteśmy. Chcialibyśmy, abyście na poniżej podane emaile zgłaszali chęć uczestnictwa w tym projekcie.

Pozdrawiamy,
Katarzyna Buczek (Harbin) i Krzysztof Achinger (Pekin)

W mailu zgłoszeniowym podajcie imię, miasto i uczelnię, na której się uczycie (chińską lub polską). Jeżeli ktoś chciałby dodatkowo zostać przedstawicielem Stowarzyszenia w danym mieście, to prosimy również zaznaczyć to w mailu do nas.

Zgłoszenia kierujcie na: ssp.w.chinach NA gmail.com
Temat został zablokowany.
Czas generowania strony: 0.134 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba