pytanie o podatki

  •  Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
10 lata 4 miesiąc temu #3472 przez
3 miesiące temu oddelegowaliśmy koleżankę z Polski do pracy w Chinach. Jest zatrudniona w firmie polskiej ale przebywa okolo 10 miesięcy w roku (2 razy po 5 miesięcy) w Chinach. Księgowa wyczytała ze jeżeli przebywa się tam powyżej 181 dni to należy odprowadzać podatki w Chinach. Ale ja z kolei dowiedziałam się, że odprowadzanie podatków jest możliwe jedynie przez firmę chińską a ta osoba cały czas jest zatrudniona w firmie polskiej i nie ma żadnych chińskich źródeł dochodu. Niiestety ciężko uzyskać konkretną informacje z jakiekolwiek źródła a księgowa się upiera żeby płacić w Chinach. Tylko nie wiemy jak...czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją...?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #3474 przez Yao laoshi
Z przepisów polsko-chińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania rzeczywiście wynika, że koleżanka powinna płacić podatek dochodowy w Chinach (o ile przebywa tam łącznie ponad 183 dni w roku): http://www.traktaty.msz.gov.pl/fd.aspx?f=P0000008211.pdf (art. 15 ust. 2)

Chociaż w umowie nie ma (chyba - nie przeglądałem zbyt szczegółowo) żadnych ustaleń na temat formy odprowadzania takiego podatku...

Może po prostu trzeba iść do kasy właściwego miejscowo urzędu skarbowego w Chinach i zapłacić... To oczywiście żart. Ciężko powiedzieć, skąd wydostać konkretną informację. W chińskim urzędzie skarbowym mogą się mocno zdziwić, że cudzoziemiec chce z własnej inicjatywy płacić tam podatek przez nikogo w Chinach nie ścigany... (bo ścigać nikt nie będzie, to pewne)

Trudna sprawa

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #3774 przez Camillvs
Może najlepiej po prostu nie płacić?

人在江湖,身不由己!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #6798 przez didillete
Ludzie! Martwić się bo nie ma komu zapłacić podatku? Skoro w Polsce nie ma potrzeby bo przepis kieruje do Chin, a w Chinach nikt go nie płaci i nikt o ten podatek nie ściga, to tylko się cieszyć, że nas nie okradną z ciężko zarobionych pieniędzy!!! ;D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.145 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba